Chcete chovať leguána?

Ak ste sa rozhodli pre chov leguána, ako prvé si budete musieť zaobstarať terárium. To je potrebné ešte pred príchodom leguána aj zariadiť. Poradíme vám, ako na to. A máme pre vás tip na stránku, kde nájdete mnoho z toho, čo budete potrebovať a ešte aj oveľa viac.

Ako sa starať o leguána

Najskôr si kúpte terárium a všetko ostatné, čo budete potrebovať. Terárium vopred vyskúšajte. Vlhkosť, ktorá je pre leguány dôležitá, merajte na vlhkomere. Uistite sa tiež, že cez vetracie otvory dostatočne prúdi vzduch. Leguáni potrebujú, aby bola zachovaná vhodná teplota. Vyhrievanie aj osvetlenie terária zaistia žiarovky. Nie sú pre nich vhodné vyhrievacie telesá ako kamene, pretože teplota zdola by mohla spôsobiť zažívacie problémy. Ak chcete kúpiť samostatné ohrevné teleso, malo by laguánovi poskytovať teplo zhora.

Pri výbere terária myslite na to, že leguán bude potrebovať priestor na pohyb. Niektorý chovatelia ho púšťajú aj voľne do bytu, no najlepšie je vybrať terárium v takej veľkosti, ktorá mu poskytne dostatok miesta aj na lezenie. Pre dospelého leguána by mať preto rozmery 200 x 100 x 200 cm. Plazy na predaj ako aj mnoho z toho, čo budete potrebovať, zakúpite v špecializovanom obchode. Nájdete ich však aj na inzertných portáloch. Jedným z nich je inzercia.sk, kde majú plazy svoju samostatnú kategóriu inzerátov.

Čo budete potrebovať do terária

Dno terária môžete vysypať napríklad zmesou hliny a piesku, či rašeliny s pieskom. Niektorí chovatelia uprednostňujú lignocel. Do terária umiestnite konáre. Musia byť dostatočne hrubé na to, aby po nich mohol leguán šplhať aj na nich oddychovať. Konáre je potrebné pripevniť tak, aby sa nekrižovali. Vhodné sú konáre ovocných stromov, prípadne z iných listnatých stromov. Ich drevo by nemalo byť príliš aromatické. Konáre doplňte rebríkmi a inými preliezačkami.

Okrem toho budete potrebovať aj živé rastliny. Umelé rastliny nie sú vhodné, aby leguán neokusoval ich listy. Nezabudnite na priestrannú nádrž s vodou. Bude mu slúžiť na pitie aj kúpanie. Dbajte pritom na správnu teplotu vody.

Hľadáte iné zvieratá?

Na inzercia.sk nájdete okrem leguánov aj iné zvieratá na predaj. Kúpite tu králiky, psy, mačky, papagáje, andulky a iné vtáky, rybičky, hlodavce ako škrečky a morčatá, hady, kone a dokonca aj hmyz a hospodárske zvieratá.

Inzercia.sk neponúka iba samotné zvieratá. Môžete tu kúpiť rôzne chovateľské potreby a nájsť služby pre zvieratá. Uverejnenie inzerátu je bezplatné. Bazár tak môžete využiť nie len na nákup ale aj predaj zachovalých vecí, ktoré nepotrebujete. A to nie len pre zvieratá. Samostatné kategórie tu majú auto-moto, športové potreby, oblečenie aj nehnuteľnosti. Ak chcete pomôcť sociálne slabším, využite rubriku „Darujem“. Môžete tak obdarovať niekoho, kto si danú vec nemôže dovoliť kúpiť.

Fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *