Na čo sa pripraviť pri chove leguána

Leguán zelený sa stal pomerne obľúbeným domácom maznáčikom, na ktorého príchod sa ale treba dobre pripraviť. Keďže sa leguán v priemere dožíva 15 rokov, je predovšetkým potrebné vopred zvážiť, či si tohto jaštera naozaj chcete zadovážiť.

Dostatočne veľké terárium

Doma chovaný leguán v priemere dorastá do dĺžky 150 cm, ale výnimkou nie sú ani 200 cm dlhé jedince. Z toho vyplýva, že budete potrebovať miesto na dostatočne veľké terárium. Jeho rozmery by myli byť aspoň 200 x 100 x 200 cm, aby mohol dospelý leguán pohodlne liezť po vetvách. Mláďa môže mať problém aklimatizovať sa v príliš veľkom teráriu.Pre mláďa je preto vhodnejšie menšie terárium, ktoré sa postupne vymieňa za väčšie a väčšie podľa toho, ako rastie. Do terária umiestnite viacero konárov, ktoré musia byť dosť pevné. Leguán na nich bude tráviť väčšinu času. Okrem toho potrebuje mať zabezpečenú teplotu okolo 28 °C cez deň a 21 °C v noci. Lokálna teplota na vyhrievanie sa na konári má byť cez 35 °C.

Kŕmenie leguána

Leguán je bylinožravec.Základ jeho stravy tvorí listová zelenina a byliny. Najradšej má rôzne druhy šalátu, špenátové listy, púpavové listy, ďatelinu, čínsku kapustu a rukolu. Zhruba 10-20 % stravy môže tvoriť ovocie a zelenina. Nakrájať mu môžete jablko, hrušku, nektarinku, jahody, šalátovú uhorku, mrkvu či paradajku.Leguán získava tekutinu zo stravy, vody sa napije obvykle počas kúpania. Misku z vodou do terária ale určite umiestnite.

Čistenie terária

Ak čistíte sklo terária iba z vonkajšej strany, môžete použiť bežné čistiace prostriedky na sklo, ktoré sa ale nesmú dostať do terária. Na čistenie vnútornej strany skla si vyberajte špeciálne produkty na čistenie terária. Pravidelne by ste mali čistiť aj misky na vodu, krmivo a na kúpanie. Misky stačí umyť ako bežný riad, dbajte ale na to, aby na nich nezostali zvyšky saponátu. 

Dezinfekcia terária

Zápach z terária zapríčiňujú baktérie, ktoré dokážu odstrániť dezinfekčné prostriedky na čistenie terária. Tie sú najčastejšie založené na prírodných zložkách. Nemusíte sa preto obávať, že by vášmu zvieratku uškodili. Pravidelná dezinfekcia mu zabezpečí zdravé prostredie bez baktérií a zápachu.

Voľný pohyb po byte

Leguán má miernu a pokojnú povahu, preto sa dá chovať aj bez terária. Nie každému je takýto voľný pohyb jaštera príjemný. Pri chove v teráriu ho môžete občas ale pustiť na vychádzku po byte. Určite si nájde obľúbené miesta na šplhanie alebo vyhrievanie sa. Je tu síce riziko znečistenia podlahy alebo nábytku, to ale vyriešia papierové utierky a čistiaci prostriedok.

Photo by Steven HWG on Unsplash

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *